Läcker från anslutningsrör

Hej!
Jag har en köksblandare 9000 e som läcker från anslutningsrören. Det rinner försiktigt under blandaren. Det började läcka efter att jag vred av diskmaskinskranen, så jag misstänker att det är den anslutningen. Kan jag laga detta?
Magnus Näslund

Kommentarer

  • Hej Magnus!

    Om det rinner från anslutningsrören så hade jag rekommenderat att byta ut blandaren, dessa limmas när dem monteras från oss så dem är inte utbytbara, men jag hade bett dig först att torka av allt och dubbelkolla vart läckaget uppstår så det inte är vatten som kommer från ovansidan diskbänken och det bara är otätt mellan blandare och diskbänk. Kommer läckaget ovanifrån från t.ex. diskmaskinsavstängningen så kan det vara en ny insats som behövs bara till blandaren.

    Mvh
    Simon Kundsupport
  • Hej!
    Tack för snabbt svar!
    Det är ju omöjligt att se exakt varifrån det läcker då anslutningslangarna nästan är sträckta då blandaren sitter monterad på diskbänken. Jag kan lyfta upp blandaren ett par cm från diskbänken, men kan inte se var det läcker. Har du något tips på hur jag ska göra?
    Om det är insatsen till diskmaskinsavstängningen som är trasig, kan det då rinna vatten längs anslutningsslangarna under blandaren?
    Var kan jag köpa en ny insats? Bor i Östersund

    Med vänlig hälsning,
    Magnus
    Magnus Näslund
  • Hej igen,

    Mitt tips är försöka torka rent runt och på blandaren, sedan försöka se vart läckaget börjar, förstår om detta är svårt men är bästa tipset jag har för detta

    Om du vill prova byta diskmaskinsinsats först för att se om det är denna de läcker ifrån så hitta jag den på en webbutik här: https://www.rinkabyror.se/sok/?sok=8591843#

    Och här är serviceverktyget som behövs: https://www.rinkabyror.se/sok/?sok=8591918

    Film hur man gör bytet: https://youtu.be/GtvsZ39viRg


    Mvh

    Simon Kundsupport

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.