Välkommen till FM Mattssons kund- och supportforum! Här kan du enkelt få svar på dina frågor, ställa egna frågor, samt komma med förslag och idéer!
FM Mattsson är Sveriges äldsta krantillverkare. Redan 1865 grundades FM Mattsson av Frost Matts Mattsson, och har sedan dess varit en föregångare för hela branschen. Till att börja med tillverkades urverksdetaljer till Moraklockan, luskammar, pinglor, spännen och baksporrar. År 1876 gjuter Frost Matts sina första fat- och pannmurskranar.
Är det en 9000E Tronic tvättställsblandare du har eller är det någon annan blandare? Du får gärna skicka bild på den så vi ser precis vilken modell du har.
Om det är lågt flöde på blandaren behöver du göra rent strålsamlaren samt filtren (inloppsfilter och filter på magnetventil).
Hälsningar