Renovering av tvättställsblandare, troligen 4000-serien.
Hej,
När jag avlägsnat ”kåpan” till blandaren, är utseendet en stor vit plast-”klump”, som inte har någon fästskruv för vidare demontering ( utan bara den stora metallmuttern, som handtaget träs av igenom).
Tror årtalet är 1992 på blandaren. Min fråga: Är det en blandare i 4000-serien? (Tänkte bygga om den till 9000- serien). Bild bifogas!
Vänligen/ Lennart Nilsson
Följ inlägget
1
följare
Jag tycker det ser ut som du har en Mora Temp där och inte en 4000 serie, hur ser ovansidan av kåpan ut där som ligger upp och ned på sidan?
Mvh
Hej Simon,


Tack för snabbt svar!
Ja,” magkänslan” säger mig att det inte är en Mattson-blandare, i och med att inget namn finns att läsa på den heller…
-Jag söker vidare på Mora temp då…… OCH tackar så hemskt mycket för hjälpen!!!
-Om du inte kommer fram till någon annan slutsats, när du ser huven? Se bild!
Vänligen Lennart
Hej igen,
Jo det är en Mora Temp du har där, reservdelen som behövs om den läcker igenom vid stängt läge har utgått från oss så om den läcker nu rekommenderar vi en ny blandare där istället.
Jag skulle vilja tipsa om 2 möjliga ersättningsprodukter från Mora, MMIX II & LYNX. Båda är nya serier och finns i flera olika utföranden, båda modellerna finns i krom men LYNX går även att få i mattsvart utförande.
Länk till LYNX
Länk till MMIX II
För att se hela vårt utbud kan du besöka våra hemsidor:
FM Mattsson Mora Armatur Damixa
Mvh
Tack för svar!
Sista fråga: Är det samma håldiameter på Lynx-blandaren som gamla Mora Temp:en ? Så att jag kan använda det gamla tvättstället, vid byte till ny blandare.
/Lennart
Temp blandaren där har funnits i ca 50 år så den har funnits i lite olika dimensioner så kan inte svara på de utan bäst är om du mäter hålet i handfaten så vet du om LYNX blandaren passar direkt, hålmått som krävs för LYNX är:
- Hålmått Ø34–37 mm
Mvh